عکس هایی از شاندرمن-استاد بزرگزاده
تصاوير سفر به نجف ، كربلا و كاظمين
دهکده ملل شاندرمن

امامزاده شفيع«ع»؛روايت طبيعت‌ومعنويت‌

عده‌اي از روستاها داراي زيارتگاه‌اند؛ مانند روستاهاي «امامزاده شفيع»، «قَران» و «پلنگ‌سرا»، برخي ديگر داراي آثار تاريخي‌اند؛ مانند دارالحکومه روستاي باستاني «بيتَم»، ييلاق تاريخي «سيفي»، و در بعضي ديگر آثار باستاني بيشتر نمايان است، مانند روستاي «بايَزاد» شيخ‌نشين، قشلاق «گول‌گول»، قشلاق «لَتَشت».

 

شاندرمن را «شهر زيبايي‌هاي طبيعت» نام نهاده‌اند، زيرا خود شاندرمن و همه روستاهايش، زيـبا و نمونه‌ي گردشگري‌اند؛ چون در اين شهر و روستاهايش جاذبه‌هاي زير بسيار مشهود و چشم‌نواز است:

سيماي طبيعي هر روستا؛

معماري سنتي، که امروزه با معماري روز و بعضاً مدرن تلفيق شده است؛

سيماي مذهبي ـ فرهنگي.

در زمينه اخير عده‌اي از روستاها داراي زيارتگاه‌اند؛ مانند روستاهاي «امامزاده شفيع»، «قَران» و «پلنگ‌سرا»،

برخي ديگر داراي آثار تاريخي‌اند؛ مانند دارالحکومه روستاي باستاني «بيتَم»، ييلاق تاريخي «سيفي»،

و در بعضي ديگر آثار باستاني بيشتر نمايان است، مانند روستاي «بايَزاد» شيخ‌نشين، قشلاق «گول‌گول»، قشلاق «لَتَشت».

به همين خاطر مي‌خواهم شما را براي روستاگردي به روستاي مذهبي ـ توريستي «امام‌زاده شفيع» ببرم. زيرا اين روستا به واسطه بقعه شريف امام‌زاده شفيع، همچون نگين خوش‌نقشي در گوهر احساس مذهب و طبيعت بي‌مثال شاندرمن است که آدمي را در معرفت الاهي آميخته با آرامش غرق مي‌کند.

به امامزاده شفيع خوش آمديد / دران

مبداء مسير را شهر رشت قرار مي‌دهيم. براي رفتن به شاندرمن بايستي حدود 60 کيلومتر به سمت شمال غرب راند. از تماشاي باغات و شاليزارهاي دو سوي جاده غفلت نکنيد. در کناره‌ي شاليزارها و در ميان باغات، ويلاهايي با ساختار معماري بومي، چشم‌اندازهايي زيبا پديد آورده است. پس از رشت از تولم‌شهر، صومعه‌سرا، طاهرگوراب، ماسال بايد بگذري تا به شاندرمن برسي. البته اگر نخواستي به سمت طاهرگوراب بروي، مي‌تواني از سه راه «کليدبر» به سمت ضيابر ادامه مسير بدهي و پس از آنکه به ضيابر رسيدي، از سمت جنوب غربي آن جاده‌اي به طول سيزده کيلومتر به سمت شاندرمن پذيراي رانندگي شماست که مستقيماً شما را به شاندرمن مي‌رساند.

امامزاده شفيع شاندرمن / دران

امامزاده شفيع کجاست؟

ابتدا گشتي در شهر شاندرمن خالي از لطف نيست. براي رفتن به امامزاده شفيع بايستي هفت کيلومتر به سمت شمال غربي شاندرمن و يا 14 كيلومتر به سمت شمال­ بخش مركزي ماسال براني تا به امامزاده‌شفيع برسي. از شاندرمن تا امامزاده شفيع، به ترتيب روستاهاي «بنه‌سرا»، «چاله‌سرا» و «دران» قرار دارد. اين روستا با شماره 36 در «سامانه شهرداري‌ها و دهيارهاي کشور ـ استان گيلان (www.vil.ir)» ثبت شده است.

کوه‌هاي پُردرخت و سرسبز «اَبْـلَقَه­پِشتAblagha pesht»، «سيانساءSiyā nesā» و «كَلَه­پِشتKala pesht» امامزاده شفيع را احاطه کرده‌اند. طول جغرافيايي دهكده ْ49 و2صدم دقيقه و عرض جغرافيايي آن ْ37 و َ24 مي­باشد. ارتفاع متوسط روستا از سطح دريا حدود200متر است.

روستاي امام‌زاده شفيع در مسير کوهستاني شاندرمن، اما با سيماي طبيعي جنگليِ واقع در دشت واقع شده که اين شهر را با شيب ملايمي به سمت ارتفاعات و قلل و ييلاقات وسيع آن سوق مي‌دهد.

امامزاده شفيع / دران

اين روستا داراي راه آسفالته، برق روشنايي، پوشش مخابراتي، آب لوله‌کشي بهداشتي، سامانه ميراث فرهنگي و گردشگري است. اما مردم اين سامان از يکي از اساسي‌ترين و ضروري‌‌ترين نيازها که «گاز روستايي» است محرومند و درگاه خدمات الکترونيکي ماسال (www.masal.gilan.ir) نيز اين را گواهي مي‌کند. همچنين طبق اطلاعات آماري وبگاه روستانيوز (www.data.roostanews.ir) و کتاب گيلان، در سال 1385 روستاي امامزاده شفيع داراي 105 خانوار بود. زبان اهالي «تالشي» با گويش شاندرمني و مذهبشان شيعه اثني‌عشريست.

دهكده امام­زاده شفيع نام خود را از سيّدي بزرگوار از اولاد پيامبر اكرم صلي­الله عليه وآله وسلّم گرفته كه با هشت ـ نُـه واسطه به ائمه اطهار عليهم‌السلام مي‌رسد. بقعه و مزار او در مركز روستا زيارتگاه حاجتمندان مي­باشد. اين امام‌زاده جليل‌القدر به شدّت مورد إحترام و تكيه­گاه معنوي حاجتمندان و دردمندان منطقه مي­باشد.

گنبد بارگاه امامزاده شفيع / دران

اين بقعه متبرکه، قديمي‌ترين اثر مذهبي ـ باستاني در منطقه ماسال و شاندرمن است که تاريخ مکتوب آن دست کم به سال 1073 قمري (361 سال پيش) مي‌رسد. تا اوايل دهه 80 ساختمان آن به شکل سنتي برپا بود ولي با توجه به مقتضيات زمانه و نيز فرسودگي ساختمان قديمي بقعه، تصميم به نوسازي اساسي ساختمان بقعه گرفته شد. ناگزير ساختمان قديمي آن تخريب و بناي جديد با بهره‌مندي از تلفيق معماري بومي و هنر اسلامي، ضريح و گنبد و بارگاه امامزاده شفيع، با تجهيزات و امکانات روز بنيان نهاده شد و  بر فراز بقعه، گنبد زرّين و بر مزار امامزاده شفيع ضريح مشبک فلزي قرار داده شد. البته هنوز ساختمان آن به پايان نرسيده و همچنان ادامه دارد.

در سمت غرب بقعه مباركه، مسجد روستاي امام­زاده شفيع قرار گرفته که در حال حاضر اين مسجد همزمان با بازسازي بقعه در حال نوسازي است. در فاصله بين مسجد و بقعه، مزار اموات اهالي و روستاهاي مجاور و مقبره بزرگان و مشاهير بومي و محلي و گلزار شهيدان، از جمله مزار شهيد داراب صالحي قرار دارد.

همانگونه که پيشتر اشاره شد بقعة متبركه امامزاده شفيع زيارتگاه حاجتمندان زائر خويش است. آمد و شد زائران و گردشگران در اعياد مذهبي مانند عيد فطر، قربان و عيد بزرگ غديرخم و اعياد ملي که جهت سير و سياحت و زيارت به روستاي امامزاده شفيع آمده و ضمن زيارت بقعه مباركه به تفريح و تَفرُّج در مناظر باغات و تپه­هاي اطراف و كنار رودخانه خروشان مُرغَک، مي­پردازند بيش از حد تصور و بسيار ديدني است.

تاسوعاي حسيني عليه السلام در امامزاده شفيع / دران

در ايام محرم­ هيأتهاي عزادار سرور شهيدان عالم، حضرت حسين­بن علي عليهماالسلام از روستاهاي دور و نـزديك؛ از جمله هيأت‌هاي روستاهاي دران، نيلاش، چاله‌سرا، سياهمرد، انجيلان، شالکه و ... روز تاسوعاي حُسيني را در بـقعه و محوطه اطراف آن به عـزاداري و نوحه­سرايي مي‌پردازند. حضور توأم با حُزن و اندوه زايدالوصف شيفتگان اهـل بيت عليهم­السلام خصوصاً عاشقان حضرت سالار شهيدان و قمر بني‌هاشم و حضرت زينب کبري سلام‌الله عليهم اجمعين در آن روز که به شکل سنتي و طبق آداب و رسوم و فرهنگ بومي منطقه انجام مي‌شود، وصف ناشدني و بسيار تألم برانگيز است.

تاسوعاي امامزاده شفيع / دران

با اين‌وجود يكي از مهم‌ترين ظرفيت‌هاي گردشگري در شهرهاي مختلف گيلان و از جمله شاندرمن را بايد گردشگري زيارتي و مذهبي دانست و اغراق نيست اگر بگوييم روستاي سياحتي ـ زيارتي امامزاده شفيع از چنان ظرفيت گردشگري بالايي برخوردار است که به تنهايي مي‌تواند قطب گردشگري شهرستان ماسال و شاندرمن باشد. اين موضوع مسئوليت مسئولان امر را سنگين‌تر مي‌کند.

طبيعت‌گردي در روستا

چشم اندازهاي طبيعي زيبا و بکر روستاي امامزاده شفيع را نمي‌توان با قلم توصيف کرد. اما لازم است بگويم: در جنوب و ميانه روستا، رود شاندرمن جاري است؛ رودخانه­اي زيبا و دائمي كه سرچشمة اصلي آن از ييلاقات بي­نهايت دل­انگيز و سردسير «خُشكه­دريا» و «دولي­گيريَه» است. بستر متفاوت اين رودخانه که در برخي جاي‌ها سنگلاخي و در بعضي جاي ديگر ماسه‌اي است چنان از زيبايي شگرفي برخوردار است که هر گردشگري آرزو دارد ساعتي را در آرامش و سکون آميخته با موسيقي گوشنواز شُرشُر آن بياسايد. به اين زيبايي‌ها بايد وجود آبشارهاي فصلي «ساوْناوَر» و « طالب‌دره» و چشمه‌سارهاي فراوان را افزود.

شاليزارهاي امامزاده شفيع / دران

جنگل‌هاي انبوه و سرسبز و با طراوت روستا که از گياهان بومي رنگارنگ و متنوع بي‌شماري پوشيده شده‌ است، هرکدام بيانگر قدرت ازلي دست نقاش لايزال بي‌همتايي است که آدمي در تماشايش غرق در تحيّر مي‌شود.

از گذشته‌هاي بسيار دوري جاده­اي مالرو از سمت غرب دهكده همچنان در مسير رود شاندرمن بر خلاف جهت جريان آب در دل جنگل­هاي زيباي منطقه به پيش مي­رفت و به طور كلي منطقة شاندرمن را به قشلاقات و ييلاقات زيباي آن از قبيل چاسنَس، حاجي‌بيجار، گول‌گول، لِلکون، روخنَه‌سَر، آرجَپا، أمرادول، اَلَنزَه، لَچور، کوهسار، شَتَه‌ميل، وييَرگا، دَشتِه، سِرَسي=سُرخ­سَنگان، سيف­آستونه و خُشكِه دريا، أمروئَه‌خوار، نايَه‌شَر، موزالو، علي‌واش، لارژيَه، سِرَوا، کَلَه، جيرشر و ... متصل مي­نمود و در نهايت به دو منطقه «شال» و «كلور» در استان اردبيل ختم مي‌شود. امروزه بخش زيادي از اين جاده مالرو، به جاده ماشين‌رو تبديل شده. حتي تا حدود چاسنَس آسفالت است و گردشگران مي‌توانند تا بالاتر از حاجي‌بيجار با وسيله نقليه موتوري خويش به سياحت بپردازند و از سرسبزي و طراوت طبيعت بکر و بي‌مثال منطقه حظّ وافر ببرند.

هنگامي که امامزاده شفيع را به سمت مغرب پشت سر مي‌نهي، جاده‌اي مناسب و ديدني مَرکَبت را در پيچ و خم خود با شيب ملايمي به سمت بالا مي‌کشاند و تو انگار در لابلاي جنگل انبوهي که از درختان متفاوت توسَه، اولَس، مايزو، کوچي، آسوندار و انواع فراوان ديگري از گياهان متنوع و رنگارنگ پوشيده شده، با چَميدن به پيش مي‌روي. وقتي به بالاي مزرعه حاج ‌سيد نصرالله فاطمي در «بايَه‌بِنِه» رسيدي حس غريب، ولي زيبايي مجبورت مي‌کند کنار جاده توقف کني و از مرکبت پياده شوي و به تماشاي مناظر بنشيني.

مرغک شاندرمن در امامزاده شفيع / دران

اگر به سمت مشرق و دريا بنگري، افق نگاهت چشم‌اندازي از طبيعت و طراوت را نظاره مي‌کند که وصف ناشدني است و تير نگاهت به سمتي پرتاب مي‌شود که انتها ندارد. و اگر به سمت مغرب بنگري  فقط کُنگره‌هايي از قصر مخملين رشته‌کوهاي تالش با دامنه‌هاي وسيعي را مي‌بيني که تا آنسوي آسمان  و شايد تا «کَترا پِوْراز»(1) کشيده شده و گويي تا امتداد غروب آفتاب تدوام يافته است. اگر بوميان را اين مناظر و چشم‌اندازهاي بديع تکراري باشد، گردشگران را سير در تخيل و رؤياست و هيچ قلمي را قدرت بيان و تصويرسازي از اين طبيعت شگرف و بي‌کران الاهي نيست، زيرا اين طبيعت ديدني است نـه نوشتني.

علاوه بر آنچه گفته شد در روستاي امامزاده شفيع و بيشتر روستاهاي شاندرمن، عليرغم معماري جديد، وجود خانه‌هاي قديمي با سقف‌هاي چوبي و لَت‌پوش در مناطق کوهپايه‌ايي و کوهستاني و سقف‌هاي گالي‌پوش در مناطق جلگه‌اي و بين مزارع و شاليزارها، ديوارهاي کاه‌گلي، چوبي (تخته‌پوش و دورگوني تالشان) و کوچه‌هايي که از تونل سرسبزي درختان مي‌گذرند و چشمه‌ها و نهرهاي فراوان، آب و هواي متنوع، قرار داشتن در دامنه رشته‌کوه‌هاي تالش که ادامه رشته‌کوه البرز است، از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري اين روستاست.

بايه بنه امامزاده شفيع /دران

امکانات

ايجاد اماکني به عنوان زائرسرا که داراي امکانات اوليه براي مسافران باشد، مانند سوئيت و کمپ استراحت، سرويس‌هاي بهداشتي، بازارچه‌ و فروشگاه‌هاي عرضه مايحتاج زائر و گردشگر و عرضه محصولات و صنايع دستي محلي و بومي و ... از ضرورياتي است که کمبود آن کاملاً احساس مي‌شود.

منظره اي از امامزاده شفيع / وبلاگ دران

ما در خصوص آداب و رسوم، فرهنگ مردم، ضرب‌المثل‌ها، چيستان‌ها، باورها، جشنواره‌ها و سوگواره‌ها، صنايع دستي، فراورده‌هاي دامي و کشاورزي، تنوع جانوري و پوشش گياهي و بسياري از ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي فرهنگي ديگري که در روستاي امامزاده شفيع وجود دارد، هيچ نگفتيم که صد البته هر کدام از موضوعات ذکر شده مي‌تواند در سيماي گردشگري منطقه و روستا تأثير مثبت مستقيم بگذارد.

مرغک شاندرمن در امامزاده شفيع / دران

به نوشته آقاي قربان صحرائي چاله سرائي از وبلاگ وزين دران

 

 

Trackback URI: http://shanderman1.ir/index.php/trackback/8

#1 عطف به: امامزاده شفيع«ع»؛روايت طبيعت‌ومعنويت‌

محمد, 28 تیر 1392  

سلام . باسمه تعالی از لطف شما ممنون خداوند حوائج شرعی شما را به عظمت وبزرگواری امامزاده شفیع (ع) بر آورده نماید خدا قسمت ما بنماید به زیارت امامزاده نائل گردیم واز بزرگواری شما مردم دلیر ومومن و طبیعت بکر خدادای بهره مند شویم از راه دور دست شمارا می بوسم برادر آقای قربان صحرائی چاله سرائی موفق وپیروز باشید . یاعلی مدد.

درج نظر

نام:
پست الکترونیک:
آدرس اینترنتی:
چک کردن اسپم:
عنوان:
نظر:
 
XML نظرات: RSS | Atom
.: Powered by Jaws Project | Template by TPC :.