عکس هایی از شاندرمن-استاد بزرگزاده
تصاوير سفر به نجف ، كربلا و كاظمين
دهکده ملل شاندرمن

آشنايي بيشتر با شهرستان ماسال و شهر زيبايي هاي طبيعت(شاندرمن)

بسم الله الرحمن الرحيم
ماسال و شـاندرمن
قربان صحرائي چاله سرايي -در اين پست مي‌خواهم شما را به دنياي زيباي شهرستان ماسال و شاندرمن ببرم تا در قالب واژگان ادبي و در متني بسيار کوتاه جلوه‌هايي از طبيعت زيباي اين شهرستان را برايتان ترسيم کنم. در حقيقت يک صفحه کاغذ زير پَرَچِلَه آسمان اين شهر پهن کردم تا چکه‌اي از آبشار زيبايي‌هايش بر آن بچکد. شايد که اندکي بتوانم شما را در فضاي مجازي غرق در تابلوهايي کنم که با دست لايزالي نقاش ازل، ترسيم شده است. باشد که در پايان ماه مبارک رمضان با سفر به ماسال و شاندرمن، از بهشت گيلان بهره کافي را ببريد و تجربه‌ي نويي به تجربيات خويش بيفزاييد.
شاندرمن
شاندرمن
شاندرمن يکي از شهرهاي غرب استان گيلان است که در فاصله کمتر از 60 کيلومتري شهر رشت قرار دارد. براي رسيدن به شاندرمن از رشت بايد به سمت غرب براني. شهرهاي مسير عبارتند از تولم‌شهر (بازارجمعه)، صومعه‌سرا، طاهرگوراب، ماسال و در نهايت به مقصد يعني شاندرمن خواهي رسيد. البته از طريق پيربازار رشت به سمت ضيابر هم که براني مستقيم به شاندرمن مي‌رسي.
در اين فاصله صد‌ها روستا که داراي باغات و شاليزارها، و رودخانه‌ها و ... که هر کدام دنيايي از تماشا را در خود جاي داده است، وجود دارد.
 شاندرمن ...
اما «شاندرمن»، اين ديار ناشناخته را «شهر زيبائي‌هاي طبيعت» نام نهاده‌اند. از هر کران که به تماشايش بنشيني زيبايي‌هايش جلوه‌گر و چشم‌نواز است. دشت پرطراوت و دل‌انگيز شاندرمن با شاليزارهاي پرمحصول و مطبوعش در دامنه کوهستان‌هايي قرار گرفته است که رؤيايي و خيال‌انگيزاند.
 شاندرمن ...
براي تماشاي شاندرمن حتماً حضور لازم است تا مسافر با تمام وجود، زيبائي‌ها و جلوه‌گري طبيعتش را احساس کند. نقطه‌ نقطه‌ي اين شهر ديدني است. «آلاله‌ها» در مَرغزارهاي بهاري اين ديار چنان دلربايي مي‌کنند و با نسيم خنک و روح‌نواز، در گستره‌ي مخملي باغات، به رقص در مي‌آيند که هيچ «پروانه‌»ي بال‌خال‌خالي و زرّين‌بالي را آرام و قرار نمي‌ماند و تو در تماشاي ضيافت ناز آلاله و رقص پروانه چنان غرقي که ناگاه نغمه‌ي گوشْ‌‌نوازِ بلبلِ شاخسارِ درختِ آزاد تو را به خود مي‌آورد که من هم هستم.
هر روستا و آبادي‌اش آدمي را مبهوت دست ازلي نقاش بي‌بديل طبيعت مي‌کند که اين چه تابلويي‌هايي است که انسان مي‌تواند خويش را در متن آن سير دهد.
 شاندرمن ...
وقتي از مسير چاله‌سرا، دران، امام‌زاده شفيع،‌ طالب‌دره راهيِ «دَرياروخون» مي‌شوي رودخانه هميشه جاري «مُرغک» تو را به وادي‌هايي مي‌کشاند که شايد باورش براي خيلي از خوانندگان اين سطور ناممکن باشد. در آن دور دست‌ها «خُشکِه‌دَريا» تو را چشم به راه است تا با ييلاقات بي‌نظيرش از تو استقبال و پذيرايي کند. اما در اين مسير، جوانمردانه نيست از آبشار پلکاني و ناشناخته «شَتَه‌ميل» نامي نبريم و جنگل بکر و زيباي اَلاشِستان «وزمَه‌مَندن» را يادي نکنيم و از آبشار مرتفع و زيباي جيرَه‌وَزَن ذکري نشود.
 شاندرمن ...
گاهي نمي‌خواهي به ييلاقات دور دست بروي پس آنگاه که مَرکَب را فرمان مي‌دهي تا جاده‌ي شاندرمن به ضيابر را طي کند، تماشاي دو سوي جاده و ضيافت سرسبزي روستاهاي کُفود، پاشکَم و قَران، قوّه تَحيُّر تو را قلقلک مي‌دهد و اگر در نيمه‌راه، جاده کانال را به سمت شيخ‌نشين ادامه دهي، سکوت با طراوت و چشم‌انداز وسيع روستاهاي مُلک‌جهان، ميرمحله، چموش‌دوزان، مُلک بگور و در نهايت شيخ‌نشين و بايَزاد چنان تو را مشغول مي‌سازد که اصلاً فراموشت مي‌شود در جاده‌ي خاکي کانال رانندگي مي‌کني.
 شاندرمن ...
در سه‌راهي چموش‌دوزان اگر فرمان ماشينت را به راست بچرخاني وارد جاده‌اي بين روستايي و پر پيچ و خم مي‌شوي که ابتدايش روستاي چموش‌دوزان است. اين جاده‌ي روستايي تو را مجبور مي‌کند از لابلاي ويلاهاي به هم نزديک اهالي با چميدن، گذر کني و با ادامه مسير، گاهي به چپ و گاهي به راست تغيير جهت دهي و از مناظر زيباي آن بهره ببري. پس آنگاه با طي مسافتي، به روستاي پر محصول و در حقيقت شاليزارستان شاندرمن يعني «چُماچار» مي‌رسي.
 شاندرمن ...
شاندرمن تنها در زيبايي‌هاي طبيعي و غار بي‌نظير و منحصر  به فرد «آويشو»يش خلاصه نشده است. اماکن مقدسي چون بقعه‌ي با کرامت «امام‌زاده‌شفيع» واقع در روستاي امام‌زاده شفيع، تو را فرا مي‌خواند تا در ساحل مُرغَک‌رود ساعاتي در عرفان الاهي و گفتگو با خداي سبحان سير کني.
 شاندرمن ...
 
مگر مي‌شود از شاندرمن ياد کرد و از بقعه متبرک «آقا سيد ابراهيم» روستاي قَران، مقابر «ملامحمد»‌ وزمَتَر، ‌«درويش شاهَمير» چاله‌سرا، «چله‌خانه»ي انجيلان، «پيرون بَست» پلنگ‌سرا مسجد سيد عبدالله «مُلک‌جهان»، «ميرون قبر خونه» مُلک بگور و ... نامي نبرد؟ روستاي تاريخي «بي‌تَم» با آن دارالحکومه تاريخي‌اش، ييلاق سرسبز و تاريخي «سيفي» ييلاقات «اَلَنزَه»، «شالَه‌را»، «دَشتَه‌دُمَن»، «هَفتَه‌خوني»، «اورما روخون» همه از ديدني‌هاي شاندرمنند.
شاندرمن ...
 
اما نام بردن از طبيعت شاندرمن بدون ذکر ييلاقات و كوه‌هاي «دَشتِه، سيف‌آستونَه، وييَرگا، قشلاق لَچور، هَژدان‌ْسَر، لاره‌ژيَه، قشلاق کوهسار، آبشار شَتَه‌ميل، گردنه‌ي سَربَه‌دار، قشلاق باستاني گول‌گول، لَتَشْت» و ده‌ها ييلاق و قشلاق ديگر ناقص است.
شاندرمن ...
اگر تو را گشت‌وگذار و تماشاي « موزه نمايشگاهي» از بازارهاي هفتگي و سنتي گيلان‌زمين آرزوست، دعوتت مي‌کنم تا حتماً از «پنج‌شنبه‌بازار شاندرمن» ديدن کني.  اين بازار نمونه‌اي از قديمي‌ترين و پابرجاترين بازارهاي هفتگي و سنتي گيلان‌ است که قرن‌ها پيش پدر «دو لاماز» از آن  ياد کرده  و به توصيف آن نشسته است. اينجا بازاري است که در آن انواع صنايع دستي زنان تالش شاندرمني و حومه، مانند «چَنگيلَه=دستکش پشمي»، «گيرَوِه=جوراب پشمي»، «شالَه شکَه و شالَه شوار = کت‌وشلوار پشمي»، انواع دست‌بافت‌هاي زين و يراق اسب و ... را مي‌تواني به عنوان سوغات شاندرمن با خود به منزل ببري.
يادت نرود از بازار مال‌فروشان شاندرمن هم که صبح روز پنج‌شنبه داير است ديدن کني.
 ماسال ...
مـاسـال
بين شاندرمن و ماسال فاصله‌ي چنداني نيست؛ چه از بُعد جغرافيايي و چه از نظر معنوي و فرهنگي. زيرا اين دو، دو برادرند که از روزگاران کهن تاکنون دست در دست هم داده و پشت به پشت يکديگر براي حيات و زيستن تلاش مي‌کنند. براي رسيدن به ماسال بايد با سرعت کم براني تا تماشاي مناظر و شاليزارها و مرغزارهاي دو سوي جاده را از دست ندهي زيرا اگر اهرام ثلاثه مصر را بشر ساخته باشد، شالوارَه‌کوهِ خداساز مُشرِف بر روستاهاي گيله‌سرا و ميله‌سرا که همچون هِرَمي عظيم و زيبا، چشم‌نوازي مي‌کند، تنها يکي از چشم‌اندازهاي بي‌کران ماسال است.
ماسال ...
کمتر از پنج کيلومتر به سمت قبله که ادامه مسير بدهي به بهشت گيلان‌زمين يعني شهر زيباي ماسال مي‌رسي. اين شهر در دامنه‌ي کوه زيبا و ديدني شالوارَه‌كوه واقع شده است. امروزه در کمرکش کوه جاده‌اي احداث شده است تا مسافران به سهولت بتوانند به بام ماسال صعود و از آنجا چشم‌انداز بديع ماسال را به نظاره بنشينند. الحق که چه تماشايي است اين چشم‌انداز روح‌نواز.
ماسال ...
از روزگاري که جيمز بيلي فريزر از ييلاقات ماسال و محمدخان ماسالي ياد مي‌کند، تاريخي چند مي‌گذرد و امروز نه از فريزر خبري است و نه از محمدخان ماسالي اثري و اين رسم روزگار است. اما ييلاقات مورد اشاره فريزر که نشيمنگاه تابستاني محمدخان ماسالي بوده همچنان با همان طراوت و زيبايي، پابرجا و استوار باقي مانده‌اند. هرگاه از روستاي «لُنگ» که بگذري و وارد «مَرکيه» شوي و از آنجا از مسير طاسکوه و گَنذِر به سمت «شالما روخون» طي طريق کني، آهسته آهسته در دل طبيعتي بکر و زيبا پيش مي‌روي، طوري که تصور مي‌کني در رؤيا و خيالي شيرين سير مي‌کني در حاليکه در عين واقعيت غرق شده‌اي. قريب به 11 کيلومتر که طي شود در دره‌اي تنگ و محاصره شده توسط کوه‌ها، زيارتگاهي زيبامنظر تو را به انتظار نشسته است تا ساعتي در حرمش به ذکر تسبيح مَلِک بپردازي. اين زيارتگاه در روستاي «شالما» قرار دارد.
 ماسال ...
هرچند ديدن «اَسبَه‌ريسَه»، و «چِسلي» و ... خاطره‌انگيز است ولي اگر من جاي مسافر طبيعت‌دوست و جنگل‌نورد باشم ادامه‌ي مسيرم را به سمت «رامينَه» طي خواهم کرد، زيرا چميدن در جاده‌ي پر پيچ و خم رامينَه و تماشاي پيرامون آن، خود خاطرات شيريني در ذهنت به يادگار خواهد گذاشت. ادامه اين مسير به ييلاقات بسيار زيبا و مشهور «کوهسار»، «اولَسَبِلَنگا»، «نَمْنَه‌پِشت»، «خنديلَه‌پِشت»، «اوري»، «خَرِدول»، «سوئَه‌چالَه» و ديگر ييلاقات ماسال ختم مي‌شود. اگر قصد اُتراق کردن يا برگشت به ماسال نداشته باشي ادامه مسير تو را به شهادتگاه سردار پرآوازه دوران تاريکي، ميرزاکوچک‌خان در «اَلالَه‌پِشتَه» رهنمون مي‌سازد.
 ماسال ...
ماسال تنها با ييلاقات و مناظر بي‌بديلش پايان نمي‌پذيرد زيرا بقعه‌ي «سنگ‌بست»، بقعه‌ي ميرمحله، بقعه‌ي روستاي وردوم، رودخانه‌ي زيباي خاله‌کايي که شالما را به بازار ماسال وصل مي‌کند، منطقه ديدني طاسکوه، گنذر، قلعه‌کول باستاني، شاليزارها و مرغزارهاي وسيع و چشم‌نواز روستاهاي مهدي‌خان محله، وشمه‌سرا، لوحه‌سرا، درخانه، دوله‌ملال، مُسله‌خوني، کيشه‌خوني، صنايع دستي ماسالي‌ها، پنير و لبنيات سنتي معروف آنان، شنبه‌بازار ماسال، مسجد جامع ماسال، گلزار شهيدان اين شهر و ... ده‌ها ديدني ديگر از اماکن و آثار گردشگري ماسال است که ما را مجالي بيش از اين در معرفي آنان نيست.
 شاندرمن ...
 شاندرمن ـ دره چاج
شاندرمن ...
شاندرمن ـ مرغک محله خواجه شم
شاندرمن ./..
شاندرمن ـ دره چاج
 ماسال ...
 ماسال ـ کانال
شاندرمن ...
شاندرمن ـ طالب‌دره
شاندرمن ...
شاندرمن ـ رودخانه گيله‌جو
 شاندرمن ...
 شاندرمن ـ گيله جو
شاندرمن ...
 شاندرمن ـ ييلاق سيف‌آستونه
ماسال ...
 ماسال ـ تماشاي ماسال از بام سبز
شاندرمن ...
 شاندرمن ـ مسجد حضرت ولي عصر (عج) چله‌خانه ظهرابچي
ماسال ...
 ماسال ـ دهکده ييلاقي اولسبلنگاه
ماسال ...
 ماسال ـ رامينه ـ هتل رامينه
ماسال ...
 ماسال ـ رامينه ـ هتل رامينه
ماسال ...
ماسال ـ رامينه ـ هتل رامينه
 شاندرمن ...
 شاندرمن ــ ييلاق سيف‌آستونه
شاندرمن ـ ...
 شاندرمن ـ تک درخت کوه گندمه‌زمين
 شاندرمن ...
 شاندرمن ـ کوه سني برنه نزديک ييلاق ويرگا
شاندرمن ...
شاندرمن ـ ييلاق رشکوم
شاندرمن ...
شاندرمن ـ امام‌زاده شفيع (ع)
شاندرمن ...
شاندرمن ـ مرغک
شاندرمن ...
شاندرمن ـ دارالحکومه روستاي بيتم
شاندرمن ...
شاندرمن ـ حاجي‌بيجار
شاندرمن ...
ماسال ـ بام سبز
ماسال ...
ماسال ـ شالماروخون 
... و در سايه‌سار توجهات خالق هستي جلوه‌هاي طبيعت بسيار دل‌انگيز اين شهر همچنان ادامه دارد ...
Trackback URI: http://shanderman1.ir/index.php/trackback/250

#1 عطف به: آشنايي بيشتر با شهرستان ماسال و شهر زيبايي هاي طبيعت(شاندرمن)

صحرائي چاله‌سرائي, 16 تیر 1393  

بسم الله الرحمن الرحيم
سلام
طاعات و عبادات شما قبول درگاه الاهي.
از بازتاب مناسب گزارش تصويري و توصيفي شهرستان ماسال و شاندرمن از شما تشکر مي‌کنم.
انشاءالله بتوانيم در آينده از زاوايايي ديگر اين ديار زيبا و فرهنگي و معنوي را خود بشناسيم و به هم‌وطنان عزيزم بشناسانيم.

درج نظر

نام:
پست الکترونیک:
آدرس اینترنتی:
چک کردن اسپم:
عنوان:
نظر:
 
XML نظرات: RSS | Atom
.: Powered by Jaws Project | Template by TPC :.