عکس هایی از شاندرمن-استاد بزرگزاده
تصاوير سفر به نجف ، كربلا و كاظمين
دهکده ملل شاندرمن

برگزاری اولین دوره مقدماتی کورس زمستانی در روستای طالب دره شاندرمن

اولین دوره مقدماتی کورس زمستانی در روستای طالب دره شاندرمن زیر نظر هیئت سوارکاری شهرستان ماسال و شاندرمن برگزار شد.

 این مسابقات تحت عنوان اولین جشنواره مسابقات بومی محلی شامل اسب دوانی، دو و میدانی و بازیهای محلی در روز چهار شنبه مورخه 18 اسفند 1389 ساعت 9 صبح از طرف اداره منابع طبیعی و تربیت بدنی ماسال و شاندرمن و دهیاری روستای طالب دره آغاز شد. شروع برنامه ها به مسابقات اسب دوانی اختصاص داشت که این مسابقات در 4 رده سنی زیر 5 سال و 3 رده بالای 5 سال از مسیر حاجی بجار تا روستای طالب دره انجام گرفت. اسامی سوارکاران برنده در رده های سنی و دورهای مختلف به شرح زیر می باشد:

رده سنی زیر 5 سال:

دور اول: 1 ـ فرشاد جلالی با مالکیت حسین جلالی 2 ـ محمد حسین یزدانی با مالکیت مهرداد یزدانی

دور دوم: 1 ـ مهرداد شهبازی با مالکیت فرید شعبانی و سیفی عاشوری با مالکیت البرز عزیزاده مشترکاً نفر اول شدند.

دور سوم: 1 ـ اسفندیار قلی پور با مالکیت خودش 2 ـ فرداد جلالی با مالکیت ارسلان جلالی

دور چهارم: 1 ـ حبیب ظفری با مالکیت خودش 2 ـ غلامرضا اکبری با مالکیت رضوان رحمانی

رده سنی بالای 5 سال:

دور اول: 1 ـ سهیل عنایتی با مالکیت حبیب الله شفقتی از اورما پونل رضوانشهر 2 ـ مومن صحرایی با مالکیت خودش

دور دوم: 1 ـ حسین محزون با مالکیت انامقلی قلی پور  2 ـ مرحمت صحرایی با مالکیت خودش

دور سوم: 1 ـ مهرداد شهبازی با مالکیت خودش 2 ـ حسین محزون با مالکیت اکبر شعبانپور

دست اندرکاران و همکاران برگزاری این مسابقه نیز بشرح زیر می باشد:

کارشناسان تشخیص سن اسب:1 ـ اسفندیار قلی پور 2 ـ جمشید احمدی از فومن 3 ـ امان الله حیرانی

آغازگر:آقای محمد علی مبرهن از هیئت کورس استان گیلان و نماینده داوران استان

معاون آغازگر:آقای احمد احمدپور / کمک آغازگر:آقای رضوان رحمانی

مسئول پادوک:آقای دکتر براتعلی حذار / پادوک:آقای ابوطالب خانی

داور سیار:1 ـ رامین حاجتی 2 ـ اکبر شعبانپور / داور ثابت بین راه:1 ـ انامقلی قلی پور 2 ـ آقای بابایی 3 ـ امین جلالی

داور خط پایان:1ـ هرمز وزیری 2 ـ ولی رستم پور 3 ـ البرز عزیززاده

مسئول حراست:آقای ابراهیم شهبازی / موتورسواری و هماهنگی:1 ـ علی حاجتی 2 ـ حسن شعبانپور

*آقای محمد عبدی مسئول هیئت سوارکاری شهرستان ماسال و شاندرمن می گوید: این هیئت دارای بیش از 100 عضوشامل 70 مرد و بیش از 30 خانم می باشد که همکارانم آقای دکتر براتعلی حذار بعنوان دبیر هیئت، خانم نوشین محمدی نایب رئیس هیئت، خانم شیرین سوات پور مسئول مالی هستند و اعضای فعال ما در این هیئت آقایان البزر عزیز زاده، رضوان رحمانی، رامین حاجتی، اکبر شعبانپور، هرمز وزیری، احمد احمدپور، آقای بابایی، ولی رستم پور، انامقلی قلی پور، اسفندیار قلی پور، ابوطالب خانی، حسن شعبانپور و ... می باشند. قبل از این جشنواره دو رژه در تاریخ های 17 و 19 بهمن به مناسبت دهه فجر به گلزار شهدای شهر ماسال و شهر شاندرمن داشتیم که در این دو رژه برای اولین بار در منطقه ثبت مشخصات اسبها جهت صدور شناسنامه و واکسیناسیون اسبها صورت پذیرفت که آقای مهندس افشار رئیس هیئت سوارکاری استان گیلان و آقای مهندس غلامی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان بعنوان مهمان ویژه حضور داشتند.

*در حین برگزاری مسابقه اسب دوانی گروه موسیقی تالشی به خوانندگی غفار کشاورز خواننده شاندرمنی آواهای محلی تالشی، ویولون نوازی استاد کیومرث نوروزی شاندرمنی و دف و سنتور دو هنرمند دیگر اجرای برنامه داشتند که گرمابخش این جشنواره بودند.

*بعد از پایان مسابقه اسب دوانی گروه تئاتر شپق شاندرمن به کارگردانی حمیدرضا محزون به اجرای تئاتری با نام عروسی پرداختند و حضار را به یاد عروسی های سنتی تالشان انداختند زیرا این تئاتر با سرنا نوازی سلمان بلالی و پوشش تالشی بازیگران اعم از آقا و خانم و آوردن بوروم و مجمعه و .... همراه بود. اعضای گروه شپق شاندرمن را آقایان حمیدرضا محزون، مهران باقری، نادر مجرد، پژمان روشن، مهدی شعبانی و خانم ها سیده سمیه علیزاده، فاطمه اخوان، فرانک اکبری تشکیل می دهند.

*یکی از اتفاقات ناراحت کننده این مسابقات افتادن یکی از سوارکاران (البته لازم به ذکر است این سوارکار جزء نفرات شرکت کننده در مسابقه نبوده است) به داخل رودخانه مرغک(الکان) شاندرمن بود و باعث زخمی شدن و اعزام وی به بیمارستان شد. در این بین جوان تالشی باغیرتی به نام حامد قربانی به یاری این سوارکار شتافت و وی را از آب نجات داد و در هنگام اهدای جوایز، هدیه ویژه این جشنواره به ایشان تعلق گرفت.

*از نکات جالب توجه این جشنواره حضور آقای جلوه مجری توانای صدا و سیمای گیلان بود که جهت پوشش این مسابقات حضور پیدا کرده بو و گرمابخش این جشنواره شده بود.

*در پایان به نفرات برنده جوایزی به رسم یادبود اهدا شد. در این جشنواره حاج آقا شفیعی، آقای فرجی رئیس اداره منابع طبیعی ماسال و شاندرمن، آقای رستمی رئیس اداره تربیت بدنی ماسال و شاندرمن، آقای فرج زاده بخشدار شاندرمن، آقای صابر معاون فرمانداری ماسال و شاندرمن و .... حضور داشتند.

*این مسابقات توسط فیلم بردار خوش ذوق شاندرمنی آقای بهروز شیرین نیا تصویر برداری گردید.

*با توجه به نامساعد بودن آب و هوا و برگزاری جشنواره در روز غیر تعطیل استقبال مردم خوب بود ولی بجا بود این جشنواره در روزی تعطیل برگزار می شد تا علاقمندان بیشتری حضور پیدا می کردند.

*در این روز از طرف اداره منابع طبیعی شهرستان به بعضی حضار به مناسبت هفته منابع طبیعی نهال هایی داده شد.

*در پایان از هیئت برگزاری مسابقات و نیروی انتظامی که در برقراری نظم و امنیت جشنواره تلاش فراوانی داشتند کمال تشکر را داریم.

*در ضمن هیئت سوارکاری ماسال و شاندرمن قصد دارد بین نفرات برتر هر دور مسابقه فینالی را در جاده به سمت روستای اَستَه سر شاندرمن برگزار نماید.

                              منبع:http://shandermanvizhe.blogfa.com

Trackback URI: http://shanderman1.ir/index.php/trackback/120

درج نظر

نام:
پست الکترونیک:
آدرس اینترنتی:
چک کردن اسپم:
عنوان:
نظر:
 
XML نظرات: RSS | Atom
.: Powered by Jaws Project | Template by TPC :.