عکس هایی از شاندرمن-استاد بزرگزاده
تصاوير سفر به نجف ، كربلا و كاظمين
دهکده ملل شاندرمن

آشنايي با افتخار موسيقي تالش(استاد سيد هادي حميدي)

سلام مدت ها بود ميخواستم مطلبي از افتخار بزرگ موسيقي تالش (استاد سيد هادي حميدي) بنويسم دوستان زيادي هم از اقصي نقاط كشور طي پيامها و تماس هاي متعددي تقاضا داشتند زندگينامه و صداي اين استاد بزرگ را در اين پايگاه قرار دهم آخرين بار عزيزي از اهواز(آقاي رضا دلفي) در اين رابطه پيشنهاد داد كه بنده تصميم گرفتم در اين مطلب شما با استاد سيد هادي حميدي آشنا شويد و در مطالب آينده متن اشعار و صداي ايشان را براي دانلود در اختيار شما عزيزان قرار خواهم داد

بی‌شک استاد سید هادی حمیدی یکی از مهمترین شخصیتهای فرهنگی معاصر تالش هست که سهم به سزایی در معرفی و شناخت موسیقی و فرهنگ تالش داشته است. طنین حزن‌انگیز و دلنشین صدای او در کنار اشعاری پرمحتوا و زیبا در قالب موسیقی اصیل تالش، دل و جان هر شنونده‌ای را می‌نوازد.

در خانه بزرگتران ما حتما کاستی از آلبومهای هفت آهنگ و ونگاونگ وجود دارد. بسیاری نیز با آهنگهای این آلبومها آشنایی دارند و آن را زمزمه می‌کنند بدون آنکه خواننده و جمع‌آوری کننده این ملودی‌ها را بدانند.

سید هادی حمیدی در سال 1332 در یکی از دهستانهای تالش به نام شاندِرمَن( كه از سال 76 به بخش و از سال 79 به شهر تبديل شد) به دنیا آمد. شاید اولین بار که گوشش با موسیقی آوازی تالش آشنا شد با زمزمه‌های مادرش بود. او در دوران جوانی اثری به نام آلبوم «هفت آهنگ» ارائه داد که قسمتی از اشعار این آلبوم از سروده‌های مادر ادب‌ دوستش بود. انتشار این آلبوم موجی از محبوبیت برای او رقم زد.

سالها بعد از فاجعه زلزله گیلان، “حسین علیزاده” در اثر “آوای مهر” از صدای پرجاذبه و پر مهر ایشان بهره گرفت. قطعات «عمق فاجعه» که نشان‌دهنده درد فاجعه زلزله رودبار و «زندگی» که زنده کننده امید زندگی در دلها بعد از آن فاجعه بود با محبوبیت چشمگیری روبرو شد طوری که بعد از مدت کوتاهی «عمق فاجعه» به رادیو و تلویزیون راه پیدا کرد و جزو قطعات ماندگار ملی شناخته شد.

در سال 1372 آلبوم «ونگاونگ» که شاهکاری در موسیقی تالش بود منتشر شد. در این اثر، سید هادی حمیدی توانست ملودیهای اصیل و بسیار زیبایی از تالش را جمع‌آوری و ارائه دهد. «فریدون شهبازیان» در تنظیم این اثر ایشان را همراهی نمود.

در سال 1376، استاد سید هادی حمیدی آخرین اثر رسمی خود به نام «سِیارِیحون» را انتشار داد. «مسعود جاهد» او را در این اثر یاری داد.

همچنین این خواننده محبوب و پرآوازه شاندرمني اثری به نام «غم‌نامه» دارد که احتمالا در منزل خویش واقع در شهر «ماسال» آن را صدا برداری نموده است. در این آلبوم هیچگونه سازی به کار نرفته و فقط موسیقی خداداد صدای او با متن همراهی می‌کند.

درپايان شاندرمن يك ضمن آرزوي بهروزي و سلامتي براي اين خواننده پر افتخار تالشي ايران زمين از دست اندركاران وبلاگ ونگاونگ كه مجموعه هاي اين استاد گرانقدر را ( اعم از متن شعر و صداي شيوا و دلنشين) براي دوستداران شجريان تالش اماده بهره برداري نموده است تقدير و تشكر دارد.

Trackback URI: http://shanderman1.ir/index.php/trackback/91

درج نظر

نام:
پست الکترونیک:
آدرس اینترنتی:
چک کردن اسپم:
عنوان:
نظر:
 
XML نظرات: RSS | Atom
.: Powered by Jaws Project | Template by TPC :.